Zarejestruj się

BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Zanim zaczniesz pisać przeczytaj, regulamin i instrukcje

Moderatorzy: jerzy, Admin merytoryczny

Opiekun forum
Awatar użytkownika
Posty: 2221
Rejestracja: 13 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: stąd...
Płeć: mężczyzna

BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: jerzy » 16 gru 2010, 07:22

Trochę prawdy

Znikoma wiedza, jaką posiada nasze społeczeństwo na temat alkoholizmu (uzależnienia od alkoholu) i jego leczenia, stanowi doskonałą okazją do zarobienia pieniędzy na ludzkiej naiwności.
Wiadomo bowiem, że kochające osoby skłonne są wydać ostatni grosz, a nawet zapożyczyć się, żeby tylko umożliwić bliskiej osoba wyzdrowienie z alkoholizmu i odzyskać ją dla rodziny.
O tym bardzo dobrze wiedzą nie tylko specjaliści, ale także pseudospecjaliści i różnego rodzaju "naciągacze", którzy pod hasłem udzielania pomocy osobom cierpiącym starają się wyłudzić od nich możliwie dużo pieniędzy.


Obok placówek spełniających odpowiednie standardy, zarówno w prasie jak i w internecie szeroko reklamują się "kliniki", "lecznice" i "ośrodki", a także indywidualne osoby podające się za specjalistów od leczenia zarówno uzależnień jak i wszelkich innych przypadłości.

Jedni proponują "wypróbowane" i "skuteczne" metody oparte (jak twierdzą najczęściej) na "amerykańskich" doświadczeniach albo "nowoczesne" leki, które jakoby są w stanie "wyleczyć" z alkoholizmu. Inni usiłują przekonać swoich klientów do tego, że potrafią ich "wyleczyć" przy pomocy "kodowania", "biorezonansu magnetycznego", "biostymulacji", "sesji reinkarnacyjnych", "mostu energetycznego", sesji "zbiorowej hipnozy", seansów "hipnozy w stanie czuwania" i wielu, wielu innych, zagadkowo brzmiących "metod".
Jeszcze inni proponują kosztowne, kilkudniowe wyjazdy "terapeutyczne" do atrakcyjnych miejscowości turystycznych, powtarzane co parę miesięcy albo same tylko "odtrucia" zakończone "wszyciem" esperalu (patrz ogłoszenia prasowe: "aaaaaaaaaaaa odtrucia, esperal najtaniej"!!!!!!).

Ogłoszeniodawcy nie wahają się przed zainwestowaniem poważnych kwot pieniędzy w reklamowanie swoich "metod" bo wiedzą, że pieniądze szybko im się zwrócą, ponieważ potencjalni klienci nie mają prawie żadnej wiedzy na temat sposobów leczenia uzależnienia od alkoholu i poddają się najchętniej takim metodom, których nazwy brzmią obco, a jednocześnie nie wymagają od nich specjalnego wysiłku. Z tego powodu, zarówno w prasie jak i w internecie spotykamy często sponsorowane, czyli wykupione przez reklamującą się firmę, miejsca z wywiadami ze "specjalistami" oraz pseudonaukowe wywody na temat niemal 100% skuteczności tych właśnie metod.

Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do tych osób i do tych placówek, które reklamują się jako "najlepsze" albo "numer 1 w Polsce". Wiadomo przecież, że uznani specjaliści i dobre placówki nie potrzebują reklam, a jeśli już reklamują się to tylko po to, żeby wiadomo było jak się z nimi kontaktować. O ich skuteczności świadczą bowiem nie przechwałki, które najczęściej nie mówią prawdy, lecz ich zdrowiejący pacjenci.

Na szczęście już coraz mniej osób dyskutuje z opinią specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia, którzy nie tylko uznali uzależnienie od alkoholu za chorobę, ale także za chorobę niezawinioną, przewlekłą i postępującą, na której powstanie złożyło się wiele czynników (biologiczne podłoże plus czynniki psychologiczne, duchowe i społeczne). Ze względu na wieloczynnikowość powstawania tej choroby jej leczenie musi przebiegać również na wielu płaszczyznach i stąd nie jest możliwe trwałe usunięcie objawów choroby przy pomocy leku, hipnozy, biorezonansu, "kodowania", akupunktury czy parodniowego wyjazdu w góry albo nad morze.

Konieczna jest natomiast rekonstrukcja osobowości oraz nauka nowych umiejętności i zachowań, które zastąpią dotychczasowe, szkodliwe zachowania.
Osiągnąć to można jedynie poprzez wielomiesięczną, systematyczną psychoterapię prowadzoną przez posiadających odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia specjalistów terapii uzależnień, wg. określonego i uzgodnionego z pacjentem programu lub poprzez realizację samopomocowego Programu Dwunastu Kroków.

Niestety lenistwo, które bywa drugą naturą niejednego z nas, skłania dość często do korzystania z pomocy "cudotwórców" i "czarowników" oferujących "metody" lecznicze, które nie wymagają od pacjenta prawie żadnego wysiłku, a jedynie określonej kwoty pieniędzy. Warto też wiedzieć, że sam fakt posiadania dyplomu lekarza czy psychologa nie daje gwarancji profesjonalizmu w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień, ponieważ na studiach ta tematyka traktowana jest niestety "po macoszemu". Zawsze trzeba upewnić się jakie kwalifikacje (przez kogo wydane dyplomy i certyfikaty) posiada terapeuta, a nie opierać się wyłącznie na tym, że posiada jakiś dyplom albo już komuś znajomemu pomógł, bo mógł to być tylko szczęśliwy zbieg okoliczności. Zdarza się niestety, że lekarz przeprowadzający odtrucie w domu jest osobiście zainteresowany dalszymi losami odtruwanego pacjenta głównie dlatego, że za skierowanie na "wszywkę" esperalu albo na wspomnianą wcześniej pseudoterapię, otrzymuje prowizję.

Zanim zdecyduje się Pan/i na wizytę u lekarza, który miałby pomóc w rozwiązaniu problemu uzależnienia, warto więc sprawdzić czy posiada on odpowiednie kwalifikacje. Zdarza się bowiem, że leczeniem uzależnień zajmują się lekarze, którzy nie posiadają żadnej specjalizacji albo specjalizację zupełnie nieprzydatną w tej dziedzinie (np. z organizacji zdrowia, z higieny czy z dermatologii).

Również warto sprawdzić czy lekarz bądź terapeuta uzależnień posiada certyfikat potwierdzający posiadanie umiejętności niezbędnych w leczeniu uzależnień i czy ma prawo przedstawiać się jako psychoterapeuta.

Prawo do posługiwania się tytułem psychoterapeuty mają osoby posiadające: licencję Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
http://www.ptp.org.pl/modules.php?name= ... cle&sid=53

lub certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

http://psychiatria.org.pl/

Należy pamiętać, że posiadanie licencji PTP lub certyfikatu psychoterapeuty PTP nie oznacza wcale, że dana osoba potrafi leczyć uzależnienia.

Bardzo często otrzymuję telefony z pytaniami o prywatne placówki zajmujące się odtruciami czy terapią alkoholizmu. Na ogół odpowiadam, że nie ma sensu szukać placówek prywatnych, bo placówki publiczne po pierwsze leczą dobrze, po drugie jakość ich usług jest kontrolowana przez NFZ, a po trzecie leczenie w nich jest nieodpłatne. Jednocześnie staram się uświadomić osobie pytającej, że zarówno sukces terapeutyczny jak i porażka to wspólne "dzieło" pacjenta i terapeuty. Najlepszy terapeuta nie jest w stanie pomóc osobie, która nie realizuje jego wskazówek i zaleceń. Z kolei, pragnący wyzdrowieć pacjent ma małe szanse na wyzdrowienie, jeżeli trafi na złego terapeutę.

Jeżeli ktoś uważa, że nie ma szczęścia do terapeutów - powinien próbować zdrowieć poprzez zwrócenie się po pomoc do wspólnoty samopomocowej opartej na Programie Dwunastu Kroków, jaką są Anonimowi Alkoholicy .


dr n. med. Bohdan T. Woronowicz
specjalista psychiatra
certyfikowany specjalista terapii uzależnień
certyfikowany superwizor psychoterapii uzależnień

http://www.alkoholizm.eu/
Ostatnio zmieniony 30 lis 2011, 12:56 przez jerzy, łącznie zmieniany 5 razy
Nie ma drogi na skróty do miejsca,
do którego dojść warto...

Spróbuj, na początek, zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność...

domownik
Awatar użytkownika
Posty: 226
Rejestracja: 29 mar 2011, 21:10
Lokalizacja: Szkocja
Płeć: mężczyzna

Postautor: Albert » 27 maja 2011, 12:02

Kiedy tak dumam nad swoimi przepitymi latami życia o dramacie jakim było moje pijaństwo, kiedy myślę o tragicznej (z butelką w tle) śmierci bliskich mi osób zadaję sobie pytanie: czy tak musiało być?
Dzisiaj wiem, że nie musiało tak być i wiem, że wielu, bardzo wielu ludziom cierpiącym na alkoholizm można byłoby pomóc gdyby "normalna" psychoterapia i Program AA trafił do Polski -w tym czasie- tak jak trafił do wielu krajów Europy Zachodniej. Wiem, że nieustanna edukacja społeczeństwa w temacie przyczyn powstawania uzależnień oraz o sposobach zapobiegania im to właściwy kierunek. Edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki a następnie leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych powinna być wielopłaszczyznowa i mieć przynajmniej taką dynamikę z jaką zwalczano gruźlicę czy AIDS. Schizofreniczne podejście do alkoholizmu a także nikotynizmu czy tzw. narkotyków miękkich powoduje, że liczba osób uzależnionych rośnie a wiek wejścia w fazę krytyczną uzależnienia się obniża.
Za wielkie i dodatkowe nieszczęście uważam to, iż tak jak przedstawiono to w wpisie powyżej są ludzie i instytucje, które czerpią korzyści z dramatu a wręcz tragedii innych. Ja w latach siedemdziesiątych trafiłem do :shock: psychiatryka i od tamtego czasu wolałem :sad: więzienie, schroniska dla bezdomnych niż się leczyć. Zawsze leczenie alkoholika utożsamiałem z traumą jaką przeszedłem -w tamtym szpitalu- jako niespełna dwudziestolatek. Nie jest moją rolą zajmować się co jest lepsze: prywatne placówki, państwowe placówki czy Program AA? Ja korzystałem z państwowej placówki z równoległym wejściem we Wspólnotę AA. Zapoznanie się z ofertą AA, zawierzenie Programowi AA to nie był mój wybór, to była moja jedyna szansa na życie w ogóle.
Czytałem książki i publikacje dr B. Woronowicza, słuchałem jego wykładów w Licheniu i Warszawie oraz znam jego biografię. Przedstawiona powyżej opinia dr. B. Woronowicza zasługuje na rozpowszechnianie w jak najszerszych kręgach gdyż zawarte w niej informacje mogą tylko pomóc.
Dobrze, że Jerzy przytoczyłeś ten artykuł oraz podałeś jego źródło i :grin: ja na tym skorzystałem, i zapewne jeszcze nie raz skorzystam.
"Piłem tylko wtedy, gdy chciałem; problem w tym, że chciałem bez przerwy."

domownik
Awatar użytkownika
Posty: 101
Rejestracja: 15 kwie 2011, 08:19
Lokalizacja: Stargard, Birmingham

Postautor: adasko1953 » 27 maja 2011, 16:38

Choroba alkoholowa podobnie zresztą jak i inne uzależnienia to sprawa psyche. Dlatego nie można jej zmierzyć ani zważyć. Daje to duże pole do nadużyć jakie wymienił dr. Woronowicz. Zawsze można powiedzieć że moje metody leczenia są wyśmienite, tylko pacjent do kitu. Przeważnie zresztą jest tak że po takiej sesji terapeutycznej i w czasie tej sesji pacjent jest w pełni wiary w to że teraz się uda, i później w wielu przypadkach, aż za wielu niestety się nie udaje. Zastanawiało mnie jak to jest za murami (wiem coś na ten temat). Przez wiele lat niejednokrotnie taki delikwent nie dotyka alkoholu, po wyjściu pierwsze kroki kieruje do sklepu z alkoholem. Często też tam za kratami chodzi na spotkania AA, i w trakcie jest święcie przekonany że teraz już na pewno. do chwili opuszczenia zakładu. Jak to się dzieje że dwóch braci jeden AA już przez 10-lat nie dotyka alkoholu a drugi po paru spotkaniach AA dalej pije. Jak mu pomóc? Wszystko dzieje się na polu psychiki i dlatego zdaje się Bill daje taki nacisk na Siłę Większą od nas samych, ponieważ tylko ona może dokonać cudu przebudzenia duchowego. Wydaje się że tylko niektórzy mają taki przywilej na przebudzenie duchowe. Od czego to zależy, nie wiem. Wielu z AA w tych latach jest po terapii. Mnie ten przywilej nie spotkał (chociaż chciałbym w tym uczestniczyć), ale zadaje sobie pytanie, w jaki sposób i czy terapeuta nawet o najlepszych kwalifikacjach może nas przebudzić duchowo. Pytam też czy osoba duchowna, ksiądz, jest w stanie dokonać przebudzenia kogoś kto nie chce iść do kościoła, kto mówi nie. Mówi się że trzeba dotknąć dna. Jakie może być większe dno od tego, jakie przeszedł mój przyjaciel który umierał w śmietniku, po trzech spotkaniach AA na które go zaciągnąłem powiedział to nie dla mnie. Więc pytam dlaczego ja doznałem przebudzenia i jestem trzeźwy. Nie umiem na to odpowiedzieć. Pewnie nie zna na to odpowiedzi ani ksiądz, ani terapeuta. Ale każdy z nich może powiedzieć ja jestem najlepszy, zapłaćcie ja was uzdrowię. Jak się uda to będzie nasz sukces, jak nie to pacjent nie zrozumiał, pacjent do kitu. Myślę że jedyne wyjście to wyć do Boga jakkolwiek go pojmuje o litość i o wyzwolenie od alkoholu. Ja to zrobiłem.
Adam
__________________________________________
Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść.

domownik
Awatar użytkownika
Posty: 226
Rejestracja: 29 mar 2011, 21:10
Lokalizacja: Szkocja
Płeć: mężczyzna

Postautor: Albert » 27 maja 2011, 18:45

Ja swoje trzeźwienie pojmuję jako dar łaski uświęcającej i jako taki bezwarunkowej. Wielu zacnych ludzi, których znałem osobiście było bardziej godnych ode mnie ale niestety…
Pisałem wczoraj o modlitwach mojej matki. Przeszło 13 lat temu znajoma mojej mamy a także nasza sąsiadka powiedziała mi, że moja mama codziennie uprasza Boga i wszystkich świętych o dar abstynencji dla mnie. Ja w tamtym okresie miałem bardzo złe relacje z rodziną i oskarżałem ją o wszystko, miałem typowe zachowana degenerata. Dopiero później, gdy udało mi się (przy pomocy AA) pochylić nad sobą przypomniałem sobie tamte słowa. Zrozumiałem, że otrzymałem łaskę, której nie mogę zaprzepaścić. Dzisiaj wiem, że moim głównym zadaniem jest: nie zepsuć tego co otrzymałem za darmo. Nie zamienić tego jak Ezaw za michę soczewicy.
Wiesz Adamie, w tamtych strasznych latach modliłem się także do Boga, chociaż zaprzeczałem jego istnieniu. Były to prośby człowieka marnego i pokręconego, człowieka złego i niesprawiedliwego bo takim wtedy byłem. Pan Bóg postawił na mojej drodze szpital i jego pracowników, księdza katolickiego i Wspólnotę AA. To w szpitalu miałem przebudzenie, które trwało 3 dni chociaż sama terapia 8 tygodni.
Mieszkając jeszcze w Polsce jeździłem po więzieniach, schroniskach i Rekolekcjach od Sudetów po Bałtyk. Licheń, Częstochowę, Zakroczym, święta „Zdroju”, co pięć lat spotkania Wspólnoty AA w Polsce. Uzupełniałem wykształcenie oraz szedłem w kierunku profesjonalnego poznania swojej choroby. Wszystko to dla lepszego zrozumienia siebie i tego kim jestem. Zgadzam się z tym co napisałeś:
„... Bill daje taki nacisk na Siłę Większą od nas samych, ponieważ tylko ona może dokonać cudu przebudzenia duchowego. ”
Dokładnie, potrzebny mi był cud przebudzenia duchowego po to abym bezwarunkowej łaski nie zaprzepaścił. Uważam, że dobrze się stało dla nas, dla alkoholików, że na drodze powstania i rozwoju Wspólnoty AA oraz rozwoju współczesnej psychoterapii stanęli między innymi tacy ludzie jak: profesor Zbigniew Wierzbicki, magister Maria Grabowska, magister Maria Matuszewska doktor Danuta Dudrak, doktor Bohdan Woronowicz. Ja o nich śmiało mówię, że są kamieniami węgielnymi mojej trzeźwości. Nie chcę wymieniać osób z kręgu ludzi uzależnionych, które w sposób trwały i bezapelacyjnie skuteczny przyczyniły się do powstania Wspólnoty AA w Polsce. Im poświęcę więcej miejsca w innym czasie.
"Piłem tylko wtedy, gdy chciałem; problem w tym, że chciałem bez przerwy."

użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 18 sie 2011, 09:12
Lokalizacja: kielce

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: boja55 » 09 lis 2013, 12:14

Ja tez dziękuję dr. Woronowiczowi za Strzyżynę . NFZ nie płaci już za terapię pogłębioną , Instytut też nie interesuje się tą placówką . Strzyżyna funkcjonuje dzięki fundacji i opiece dr . Woronowicza .

użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 27 cze 2012, 07:37
Lokalizacja: Mazowsze

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: jarunio WML » 29 lis 2013, 17:32

to ciekawy artykuł i pokazujacy ogrom problemu. z jednej strony osoba pijac i szukajaca pomocy za wszelką cene z drugiej rodzina chcaca pomóc. i oczywiscie oszusci którzy na ludzkim nieszczesciu chca sie dorobic... choc podobno to nie mozliwe. mnie natomiast utkwił fragment mówiacy o tym ze jest to choroba niezawiniona ... tego nie wiedziałem.
jarunio ALKOHOLIK

użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 paź 2014, 11:10
Płeć: mężczyzna

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: Wacek » 14 paź 2014, 11:30

Moją uwagę też bardzo zwróciło słowo "niezawiniona". Pewnie mądre głowy posiadający wieloletnie doświadczenie stwierdzili, że taki jest stan faktyczny i ta choroba jest niezawiniona jednak ja - zwykły szaraczek mający trochę butelek wypitych za sobą (podobnie jak grup terapeutycznych etc.) nie mogę się z tym zgodzić. Dla mnie to trochę zwalanie odpowiedzialności na te czynniki przytoczone w tekście. A branie odpowiedzialności za siebie i swoje słabości to jeden z podstawowych warunków powrotu do trzeźwości.
Nie tylko dla orłów ale też nie dla wróbli...

senior
Awatar użytkownika
Posty: 1883
Rejestracja: 27 lut 2009, 19:37
Lokalizacja: świętokrzyskie
Płeć: mężczyzna

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: jal » 14 paź 2014, 12:18

Choroba jest nie zawiniona w tym sensie,że nie znam przypadku żeby ktoś chciałby się uzależnić... raczej chciałem pić bezkarnie.
Choroba nie zwalnia mnie z odpowiedzialności za niecne czyny.
Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Opiekun forum
Awatar użytkownika
Posty: 2221
Rejestracja: 13 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: stąd...
Płeć: mężczyzna

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: jerzy » 14 paź 2014, 15:34

Trochę w innym niż piszesz kontekście użyto określenia "niezawinione choroba".
Właśnie to, co napisał nasz Janusz - nikt świadomie i z premedytacją nie chciał alkoholikiem zostać. Nikt również nikomu nie lał wódy w gardło na siłę czy przez sen...

To określenie, nazwa, zostało zapoczątkowane, jak napisano w poście głównym, przez
specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia, którzy nie tylko uznali uzależnienie od alkoholu za chorobę, ale także za chorobę niezawinioną, przewlekłą i postępującą, na której powstanie złożyło się wiele czynników (biologiczne podłoże plus czynniki psychologiczne, duchowe i społeczne). Ze względu na wieloczynnikowość powstawania tej choroby jej leczenie musi przebiegać również na wielu płaszczyznach i stąd nie jest możliwe trwałe usunięcie objawów choroby przy pomocy leku, hipnozy, biorezonansu, "kodowania", akupunktury czy parodniowego wyjazdu w góry albo nad morze.

Konieczna jest natomiast rekonstrukcja osobowości oraz nauka nowych umiejętności i zachowań, które zastąpią dotychczasowe, szkodliwe zachowania.
Osiągnąć to można jedynie poprzez wielomiesięczną, systematyczną psychoterapię prowadzoną przez posiadających odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia specjalistów terapii uzależnień, wg. określonego i uzgodnionego z pacjentem programu lub poprzez realizację samopomocowego Programu Dwunastu Kroków.

Może to być jednak dla adepta zdrowienia na tyle niebezpieczne określenie, iż opacznie zrozumiawszy czytając tylko początek jak to zawsze bywa, zrezygnuje z naprawiania szkód i z zadośćuczynienia ... No, bo skoro "niezawiniona" to za co i z jakiej racji mam się kajać i uciekać w pokorę...

Wiele już razy, przez lata, spotkałem się z powyższym, skrótowym, rozumowaniem.
Najbardziej mnie uderzyło, kiedy na kilkusetosobowym mityngu, na Górze św Anny, którego tematem wiodącym był Krok Ósmy i Dziewiąty - zadośćuczynienie, począwszy od najbliższych - jeden z uczestników wstał i powiedział wprost; "A za co ja mam kogoś przepraszać i komuś zadośćuczyniać? Przecież nie chciałem zostać alkoholikiem! A żona i dzieci niech się cieszą, że przestałem pić, bo to ja najbardziej cierpiałem"... Większość biła mu nawet brawo...

Tu wyłania się taka, nazwana przeze mnie "nieformalna trójca AA" powstała ze złego zrozumienia pewnych określeń i bardzo pasująca tym, którzy idą na skróty;
Niezawiniona choroba.
Cierpienie alkoholika.
Zapicie wpisane w zdrowienie.

Na tym koniku niezrozumienia i czytania tylko nagłówków, jedzie wielu naszych nawet o dosyć długim stażu abstynencji. Jadą, bo im dobrze z takim rozumowaniem. Nie ma przecież za co przepraszać i zadośćuczyniać, a skoro zapije to przecież jest to wpisane...

Tylko najbliżsi, w większości przypadków, jak mieli Golgotę tak ją mają. Z tą różnicą, że teraz po trzeźwemu i mają się cieszyć oraz oddawać hołdy niepijącemu...
Nie ma drogi na skróty do miejsca,
do którego dojść warto...

Spróbuj, na początek, zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność...

domownik
Posty: 472
Rejestracja: 25 lis 2008, 21:56
Lokalizacja: Mazowieckie
Płeć: mężczyzna

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: kos » 11 sty 2015, 21:37

Zgadza się Jerzy. To jest straszna pułapka, kiedy człowiek zaczyna mieć pretensje do wszystkich i wykrzykuje: "no co, qwa, przecież nie piję. Co mam jeszcze zrobić!". To ta subtelna różnica między nie piciem, a trzeźwieniem. Bardzo subtelna. Ja sam, kiedy jest mi naprawdę źle i zaczynam się uginać, mówię sobie: "dobra stary, jest kicha, ale nie pijesz, więc już masz jakiś sukces". Ale to w takim rozumieniu, że sokoro kolejny dzień nie piję, to znaczy, że mam od czego startować. Właśnie dopiero "startować", bo to początek. I tu jest geniusz 12 kroków. Naprawdę geniusz kroków polega na tym, że przewidziano w nich wszystko i to się sprawdza. Staniesz na pierwszym - zapijesz. Kiedy tego się nie wie, może z rok, może za 5, a może za 10 lat. Ale trzeba codziennie przemierzać całą drogę, przeglądać sumienie, pokornie przyjmować konsekwencje mego picia z przeszłości, i oddawać za dobro oraz wyrządzone innym krzywdy. I masz rację Jerzy, za te krzywdy wyrządzone już teraz na trzeźwo też. Na dzień dzisiejszy, po paru latach bez picia, ja muszę częściej przepraszać właśnie za te krzywdy z dnia dzisiejszego, kiedy nie piję, bo nie jestem takim człowiekiem jakim być powinienem. A nie jestem z wielu powodów. Między innymi dlatego, że wódka mnie tak mocno pokręciła, że niektórych rzeczy już nie nie da się zmienić. Mimo starań, terapii, lektur, pracy, nie stanę się tym chłopakiem sprzed 20 lat.

Opiekun forum
Awatar użytkownika
Posty: 2221
Rejestracja: 13 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: stąd...
Płeć: mężczyzna

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: jerzy » 12 sty 2015, 10:33

Piszesz Kosie tak;
"nie jestem takim człowiekiem jakim być powinienem. A nie jestem z wielu powodów. Między innymi dlatego, że wódka mnie tak mocno pokręciła, że niektórych rzeczy już nie nie da się zmienić. Mimo starań, terapii, lektur, pracy, nie stanę się tym chłopakiem sprzed 20 lat".

Starania, terapie, lektury, praca nad sobą - zauważ, że to wszystko tylko TY czyli jak w okresie picia wielkie JA...
Widzisz wyraźnie, że jesteś nie takim, jakim być powinieneś, jednak godzisz się z tym uważając, że nic ci już nie pomoże... Nic może tak, jednak nie NIKT... Bo gdzie tutaj jest miejsce na Siłę Wyższą zwana w dalszym kontekście WK Bogiem?...

Nie dajesz Mu żadnych szans na całkowitą przemianę siebie i na powrót, nie tylko do 20 lat, lecz na zalecany w naszej wierze powrót do dzieciństwa... TY nie masz szans, no to daj ta szansę Jemu.

Gdzieś tam znajdziesz również w naszej lekturze, fragment sugerujący szukanie bezpośredniego kontaktu z Bogiem... Dajesz tej opcji wiarę i szansę?...

Warto zagłębić się na powrót w Krok Szósty i Siódmy, a także w modlitwę Kroku Jedenastego wspartą ponadczasowym, Pawłowym Hymnem o Miłości i podumać przez zimę mając cały czas na uwadze; "Powierz Panu swoja drogę i zaufaj - On sam będzie działał"... Jeśli człowiek ma Miłość, nie jest w stanie skrzywdzić nikogo - Boga, siebie, ani drugiego człowieka...
Zaręczam, że warto szukać...

..................."Oto Bóg zrobił dla nas to, czego sami nie potrafiliśmy"........................
Nie ma drogi na skróty do miejsca,
do którego dojść warto...

Spróbuj, na początek, zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność...

domownik
Posty: 472
Rejestracja: 25 lis 2008, 21:56
Lokalizacja: Mazowieckie
Płeć: mężczyzna

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: kos » 12 sty 2015, 11:39

Jerzy, nad niektórymi rzeczami to bym podyskutował, bo doskonale wiesz, że niektóre sprawy są już na zawsze zamknięte. Ot, dla przykładu, nie będę uprawiał tych samych sportów co dawniej, a co niosło mi tyle radości.
Ale nie wchodzę w polemikę, bo wiem że masz rację. Takie grzebanie się w sprawach, które przepadły, to jeszcze jedna pułapka prowadząca w najlepszym przypadku do kryzysu, w gorszym - zapicie. Wiem to, bo faktycznie mam tendencję do takiego myślenia, i przyznaję, że to nie tylko nie pomaga wzrastać, ale szkodzi. Dzięki więc za słowa rozsądku. Tak, czasem trzeba mi zachęty do pozytywnego myślenia. Do tego abym zaufał Bogu, który przecież mnie prowadzi drogą ku lepszemu. Coś jest za mną, ale czy warto się za tym oglądać? Kto się obejrzy stanie się słupem soli. Ważniejsze jest to co Bóg mi przygotował.
A egocentryzm? O, dużo by można o tym pisać. Ale po co? Nie lepiej szczerze prostą modlitwę: "Panie, w twoje ręce się oddaję. Niech będzie wola twoja jako w niebie, tak i na ziemi, tak i w moim życiu".

Opiekun forum
Awatar użytkownika
Posty: 2221
Rejestracja: 13 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: stąd...
Płeć: mężczyzna

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: jerzy » 12 sty 2015, 14:25

E tam, zaraz biblijny słup soli :D

Może na temat wspomnianego przez ciebie uprawiania sportu i radości, a właściwie szczęścia jakie to przynosiło;
Mam tytuł Mistrza Sportu. Sam wiesz, że za darmo tego nie dają... Jako dziecko marzyłem o tym uważając to za ukoronowanie sportowych zmagań na jakiejkolwiek arenie. I mam...
Lata temu mało było takich, co mi uciekli, bądź mnie dogonili.
Dzisiaj wyczynem dla mnie jest, jeśli za jednym zamachem przejdę więcej niż 120-150 metrów... Zgodnie z Modlitwą o Pogodę Ducha godzę się z tym, jak godzę się z wszystkim na co nie mam wpływu... Inaczej musiałbym się pochlastać lub zacząć pić, gdyż śni mi się często, że biegam, czuję niemal jak wiatr śwista wokół uszu...
Raz tylko śniło mi się, że piję, za to biegam - nieskończoną ilość razy. Świadczy to prosto czym było dla mnie bieganie... Wiem i wierzę, że kiedyś pobiegnę w ten ostatni swój bieg i to jest dla mnie wszystkim... Dodam na koniec, że moja odznaka Mistrz Sportu oraz Reprezentant Polski jest przypięta do podobizny Tego Który Jest - mój Mistrz i Mistrz Mistrzów...

Może tyle na temat biegania, wracam do Programu :)

Nie ma takiego, co za pierwszym razem, mimo uczciwości, przeszedł i zrobił wszystko co sugerowane w poszczególnych Krokach... Im w nie głębiej, za pomocą wszystkiego co pomocne, tym więcej przybywa do poznania "Im więcej wiesz, tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa"

Dlatego to nie jest jakieś szkodliwe odwracanie się ku przeszłości, a niejako wymóg, dobry wymóg, by kiedyś nie stanąć przed murem czy sobie nie zarzucać, że nie zrobiłem wszystkiego co powinienem...
Zrzucanie wszystkiego na barki Najwyższego jest trochę, myślę, nie na miejscu. Dał opamiętanie, narzędzia i możliwości, to trzeba w imię przyzwoitości to wykorzystać do cna... To On przygotował, a ja mam uczciwie działać... Inaczej to znów będzie, jak za czasów mojego picia - jakiego mnie stworzyłeś Boże, takim mnie masz"...

Takie owocne swoje powroty, najlepiej można zaobserwować jako sponsor.
Zawsze, ilekroć, bez pośpiechu idę z kimś, niby znaną sobie, Drogą Kroków, odkrywam przy okazji NOWE... Coś, czego nie chciałem widzieć, coś co przeoczyłem, czy coś, na co wcześniej nie byłem po prostu gotowy...
To niczym kolejny przejazd znaną sobie trasą i zauważanie czegoś, czego jakby wcześniej nie było... Parafrazując zacytowanego wcześniej Fitzgeralda, można by "po polskiemu" powiedzieć "Im dalej w las, tym więcej drzew"...

Program, Droga Kroków to niekończąca się przygoda poznawania siebie oraz tego, że dla Boga nie ma niemożliwego... Św Augustyn, wieki temu twierdził, że cuda nie przeczą naturze, tylko naszemu poznaniu... Jeśli w jakiś sposób powiem Bogu stop, to moja działka, nie wejdzie niezaproszony, a tylko z litościwym uśmiechem będzie się przyglądał zmaganiom, czekając na najprostszy gest zaproszenia...

Pozdrawiam i wszystkiego co dla ciebie dobre, nie tylko na ten rok, a do końca...
Nie ma drogi na skróty do miejsca,
do którego dojść warto...

Spróbuj, na początek, zapalić maleńką świeczkę zamiast przeklinać ciemność...

domownik
Posty: 472
Rejestracja: 25 lis 2008, 21:56
Lokalizacja: Mazowieckie
Płeć: mężczyzna

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: kos » 12 sty 2015, 14:37

"Wiem i wierzę, że kiedyś pobiegnę w ten ostatni swój bieg i to jest dla mnie wszystkim..."

Tymi słowami, to mnie po prostu, tak po ludzku wzruszyłeś. Dla mnie bieganie było tylko elementem treningu, ale przecież można to sobie na różne sposoby redagować: ostatni mecz, ostatni przejazd, ostatni... itd. Może akurat gramy ten ostatni mecz, którego stawką jest mistrzostwo? Trochę ten meczyk trwa. Jak się nawet przez chwilę przegrywa, to przecież można jeszcze wygrać. Nie liczy się wynik z 89 minuty, tylko ten po gwizdku końcowym. Ale nie jest mądrym ten kto człapie cały mecz w nadziei (a może w przekonaniu), że w ostatniej minucie strzeli 2, albo 3 gole. A jeszcze głupszy jest ten kto sądzi, że rywale sami sobie te gole strzelą.

No popatrz, jak czasem takie proste słowa potrafią do człowieka przemówić i pozytywnie wpłynąć.

domownik
Posty: 991
Rejestracja: 26 cze 2009, 18:14
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Płeć: kobieta

Re: BOHDAN WORONOWICZ na temat terapii i nie tylko...

Postautor: Edyta b. » 14 sty 2015, 13:55

"Im więcej wiesz, tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa"
Dodałabym jeszcze do tego mówiąc wprost: Że z czasem bardziej i coraz mocniej rośnie postawa i świadomość, jak Bóg jest mi potrzebny, jak tego pragnę aby był mi potrzebny, jak niemożliwe są bez Niego zmiany i utrzymanie tego co jest. Jeśli miałbym marzenie, to aby wymyślono jakiś klej aby do Niego przylgnąć na stałe, na amen i mieć święty spokój.
Wszystko zrozumieć, to wszystko przebaczyć
/A.L. Stael-Holstein/
http://www.youtube.com/watch?v=lHL1oiVLzPs

Następna

Wróć do Zasady pisania na forum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości